Ny organisering gør Banedanmark klar til fremtidens udfordringer

Den 1. april trådte en ny organisering i kraft i Banedanmark, og nu er også den nye direktion på plads. Ændringerne skal gøre Banedanmark endnu bedre til at prioritere og samarbejde på tværs af organisationen om de mange opgaver, der venter de kommende år.
Banedanmarks nytiltrådte administrerende direktør, Peter Jonasson, mener, at Banedanmark med ændringerne står godt rustet til fremtiden.
”Der er travlt på banen. Vi vedligeholder, fornyer, elektrificerer og digitaliserer en gammel infrastruktur, som virkelig trænger. Nu har vi fået en ny organisationsstruktur og direktion på plads, og sammen med alle Banedanmarks dygtige medarbejdere skal det sikre, at vi når i mål med alle de projekter som i disse år moderniserer vores bane,” siger Peter Jonasson.
Banedanmarks nye organisation består af fem divisioner, med hver sin direktør:
- Strategisk Prioritering, Planlægning & Projekter - direktør Anne Hougaard Olesen, som desuden også er udpeget som ny viceadministrerende direktør.
- Sikkerhed, Jura & Indkøb - direktør Thomas Fog Christensen.
- Teknik & Udførelse - direktør er Claus Scheel Hincke.
- IT & Digital Transformation – direktør Kirsten Winther Jørgensen.
- Trafik – direktør Peter Svendsen.
Peter Jonasson overtog posten som administrerende direktør den 1. februar

Organisationsdiagram
Banedanmark består af fem divisioner og en tværgående stab og ledes af adm. direktør Peter Jonasson.


Fra Assensbanen til Assinoen
Assens Kommune har nu overtaget den 29 km lange, nedlagte jernbanestrækning mellem Tommerup Stationsby og Assens. Det lokale æbleparadis på Fyn bliver en del af den rekreative rute Assinoen.

Nu kører togene mellem Bramming og Tønder samt Esbjerg og Lunderskov på digitalt signalsystem
Banedanmark har nu taget det nye digitale signalsystem i brug på strækningerne Bramming-Tønder og Esbjerg-Lunderskov. Opgraderingen vil på sigt give flere tog til tiden og en mere stabil togdrift.

Allersidste hånd på det nye signalsystem i Syd- og Sønderjylland
Banedanmark er i fuld gang med de sidste installationer til det nye digitale signalsystem ved Tønder og Bramming.

Ny organisering gør Banedanmark klar til fremtidens udfordringer
En ny organisering skal give Banedanmark de bedste forudsætninger for at lykkes med de mange projekter på jernbanen i de kommende år. Samtidig udvides direktionen med to nye direktører.