Stor interesse for Troljevej

Banedanmark inviterede naboer og andre interesserede til åben arbejdsplads på Troljevej i Hellerup.
Torsdag den 19. juni 2025 åbnede Banedanmark hegnet og bød indenfor til åben arbejdsplads på Troljevej i Hellerup. Børn og voksne lagde vejen forbi for at få et indblik i, hvad der foregår på vores faste arbejds- og depotplads lige ved siden af Hellerup station.

Børnene var især begejstrede for dagens skattejagt og de mange store maskiner, som holdt på pladsen. Som et minde fra dagen fik de en samlekort-udgave af den gule flåde med hjem – noget som vakte stor begejstring.

Kollegerne fra Banedanmark fortalte om, hvordan arbejdspladser som Troljevej gør det muligt hurtigt at rykke ud, hvis fx en køreledning eller et træ falder ned og spærrer trafikken.

“De her arbejdspladser er afgørende for, at vi kan holde togtrafikken kørende. De er med til at sikre, at knap 200 mio. passagerer og 8 mio. tons gods hvert år kan komme frem,” siger Jes Øksnebjerg, som er Teknisk Driftsdirektør i Banedanmark.

Dagens gæster fik også mulighed for at høre mere om det aktuelle sporfornyelsesprojekt mellem Svanemøllen og Hillerød, og hvordan Troljevej spiller en central rolle i det arbejde. Vores entreprenør på projektet, M.J. Eriksson deltog i arrangementet. De udførte i dagens anledning en termitsvejsning på en jernbaneskinne.

 

Se billeder fra åben arbejdsplads på Troljevej

Seneste nyt fra Banedanmark